Een spirituele leer kan je groei afbreken

 

De meeste spirituele mensen verlangen naar meer: de wens om het te begrijpen, het gevoel dat er antwoorden moeten zijn op levensvragen. Dit is een veiligheidsmechanisme dat voorkomt dat je helemaal verdwaalt in het dualiteitsbewustzijn.

Veel mensen krijgen de ervaring dat ze ontwaken doordat ze een leer op de wereld vinden.

Het belangrijkste doel van je ego is voorkomen dat je ontwaakt en een hoger identiteitsgevoel krijgt; dat jij een spiritueel wezen bent.

Je ego zal de leer die als wereldlijk instrument voor jouw ontwaken diende, gebruiken om jouw zoektocht naar de waarheid uit te schakelen.

De essentie van je zoektocht naar de waarheid is het verlangen naar een directe ervaring van de Geest van Waarheid.

Je ego probeert je zoektocht naar de waarheid op een dwaalspoor te brengen en je te laten geloven dat je op deze wereld een waarheid kunt vinden die je redding garandeert.

Een veelvoorkomend resultaat van een ontwaakervaring is dat mensen gaan geloven dat ze het hebben ‘gehaald’ wanneer ze zich aansluiten bij een wereldlijke organisatie.

Je ego wil dat je gelooft dat je gegarandeerd gered wordt zolang je maar bij de organisatie blijft en aan de eisen van de organisatie voldoet. Je ego heeft op die manier je zoektocht naar de waarheid uitgeschakeld.

De drijvende kracht achter je zoektocht naar de waarheid is dat je vragen stelt. Maar als je ego je laat geloven dat je gegarandeerd gered zult worden, dan stel je bepaalde vragen niet.

Hiermee voorkom je dat je direct innerlijk contact met de Geest van Waarheid krijgt en dat is de enige factor die je uit de dualistische overtuigingen van je ego kan halen.

Je ego heeft dan een perfecte mentale gevangenis gemaakt waarin jij je relatief tevreden voelt. Je denkt dat je nooit verder dan die gevangenis hoeft te kijken.

Mocht je door de illusie van een automatische redding heen beginnen te kijken, dan kan je ego nog steeds winnen. Veel mensen geven het spirituele pad op.

Wanneer je voor de zwart-witbenadering kiest, dan kom je vast te zitten in één geloofssysteem en kun je er nooit meer uit. Die benadering is gebaseerd op angst, de angst dat het openstellen van je geest je kwetsbaar maakt voor valse ideeën.

Wanneer je voor de grijze benadering kiest, dan denk je dat er geen valse ideeën zijn. Als je echter geen onderscheid wilt maken, dan gaan mensen vaak van leraar naar leraar totdat ze er een vinden die hun overtuiging bevestigt dat ze gered kunnen worden zonder hun ego te zien en hem onder ogen te zien. Of ze blijven van goeroe naar goeroe gaan en denken voortdurend dat de volgende goeroe het allemaal voor hen zal opknappen.

Beide benaderingen zijn gebaseerd op dezelfde basale psychologie, namelijk de onwil om verder te kijken dan de dualiteit van je ego en het onderscheidingsvermogen te krijgen dat je alleen van de Christusgeest kunt krijgen.

Alleen Gods zichzelf eeuwig transcenderende waarheid zal je bevrijden van de dualistische ‘waarheid’ die je ego en de prins van deze wereld definiëren.

Je ego probeert voortdurend je zoektocht naar de waarheid te stoppen. Als hij je niet kan stoppen om vragen te stellen, dan zal hij proberen je aandacht af te leiden.

Je ego probeert je te laten geloven dat de allerhoogste, absolute waarheid op de wereld te vinden is.

Jouw ego zal nooit begrijpen dat de Geest van Waarheid niet beperkt kan worden. De Bewuste Jij kan deze waarheid echter wel begrijpen en dan besluiten om naar de directe ervaring op zoek te gaan.

Zolang je de waarheid buiten jezelf zoekt, zul je de Levende Waarheid nooit vinden.

Om de meeste spirituele vooruitgang te boeken moet jij je bewust worden van het mechanisme waarmee je ego het geloofssysteem op de wereld verandert in een gesloten kader.

Je ego kan zelfs een waardevolle spirituele leer gebruiken om een gesloten kader te vormen. Zodra een lering in woorden wordt uitgedrukt, komt die in het rijk van de dualiteit en dan kan hij door je ego worden gebruikt.

Om een dualistische waarheid te ontmaskeren die je ego heeft verzonnen, moet je een referentiekader hebben. Dit kan alleen als je rechtstreeks een innerlijke ervaring van de Geest van Waarheid krijgt. Er bestaat geen vervanging voor een rechtstreekse ervaring.

Je ego is subtiel en juist de mensen die denken dat ze boven hun ego staan, zitten gevangen in het meest subtiele wapen van hun ego: intellectuele en spirituele hoogmoed.

Er zijn een aantal leringen die je in principe kunnen helpen om je uit het dualiteitsbewustzijn van je ego te leiden. Sta je ego niet toe om je aan de specifieke vorm van één leer te laten hechten.

Geen enkele echte leer is ontworpen om je de absolute waarheid te geven. Die is ontworpen om je bij een directe ervaring van de Geest van Waarheid te brengen. Die directe ervaring zal je bewustzijn verhogen, niet een verstandelijk begrip van de wereldlijke leer.

De boodschap van een echte spirituele leer is dat er nog iets is naast de leer. De wereldlijke leer is alleen bedoeld om de weg te wijzen naar het koninkrijk van God dat binnenin jou is.

Als je toelaat dat je ego je laat geloven dat je het koninkrijk kunt bereiken door in een gesloten kader te blijven, dan zul je nooit in het koninkrijk komen.

Er zijn twee manieren waarop je ego een leer kan gebruiken om je in een gesloten kader vast te zetten:

• Je ego zoekt naar een kant-en-klaar geloofssysteem dat beweert dat dit een of andere vorm van onfeilbaar of absoluut gezag is. De bedoeling is dat je gelooft dat je gegarandeerd gered wordt, zodat je niet meer hoeft na te denken.
• Je ego zal met een aantal gepersonaliseerde versies van de wereldlijke doctrines komen. Deze zijn ontworpen op basis van jouw persoonlijkheid en overtuigingen; ze variëren dus enorm van persoon tot persoon. Door die gepersonaliseerde versies kunnen hun ego zich verbergen en mensen in staat stellen om een leven te leiden zoals ze willen en toch blijven geloven dat ze gered zullen worden.

Je ego is niet op zoek naar de absolute waarheid. Hij probeert een relatieve uitdrukkingsvorm van de ‘waarheid’ te verheffen tot de status van absoluut. Hij probeert niet de absolute waarheid te vinden, maar om die te definiëren op grond van zijn eigen dualistische redenering.

Je ego is dat hij in een spirituele leer naar uitspraken zoekt die geïnterpreteerd kunnen worden als het absolute gezag. Hij zal daarna een cultuur in de organisatie proberen te vestigen die mensen laat geloven dat ze deze absolute uitspraken nooit in twijfel hoeven te trekken.

Je ego creëert een gesloten kader als je het volgende gelooft:

• De leer is afkomstig van het hoogst mogelijke gezag en wordt voor honderd procent ondersteund door dit gezag.
• Er kan maar één waarheid zijn. Dat betekent dat alle andere leringen onjuist zijn.
• Als je in een valse leer gelooft, dan ga je naar de hel, maar als je de enig ware leer gelooft, is je redding gegarandeerd.
• De leer is hoger of beter dan welke andere leer ook.
• Omdat de leer absoluut is, kan deze nooit worden veranderd.
• Er kan nooit een hogere of meer geavanceerde leer bestaan.
• Omdat jij deze volmaakte leer hebt, hoef je niet te streven naar een directe ervaring van de Geest van Waarheid.
• Wie ben jij om te denken dat je vragen kunt stellen of op zoek gaan naar een beter begrip van de leer?
• Als je een vraag stelt die de leiders niet kunnen beantwoorden, dan is er iets mis met die vraag. Als je niet tevreden bent met de officiële antwoorden, dan is er iets mis met jou.

De Geest van Waarheid kun je niet tot woorden beperken. Zodra een spirituele leer in woorden is omgezet, is het geen Levende Waarheid meer.

Er zijn mensen die elke leer in een gesloten kader veranderen. Ze zullen proberen je in hun kader te trekken omdat je ego letterlijk gelooft dat dit kader wel goed moet zijn als iedereen op aarde het ermee eens is.

De vervorming van een leer kan alleen worden vermeden als die openstaat voor voortgaande openbaringen en dat betekent dat je rechtstreeks contact hebt met de geascendeerde meesters.

Jezus schiep geen gesloten kader, maar probeerde een traditie te vestigen om het Levende Woord uit te dragen.

Naarmate het bewustzijn van de mensheid groeide, hebben de geascendeerde meesters geprobeerd om rechtstreeks contact te maken door boodschappers te trainen door wie ze rechtstreeks konden spreken. Toch kunnen de mensen zich nog steeds te veel concentreren op de wereldlijke leer en de wereldlijke organisatie.

Veel mensen willen geen enkele boodschapper accepteren tenzij hij of zij een soort bovenaards gezag heeft. Maar als de geascendeerde meesters dat gezag vestigen, zal je ego dit te ver doorvoeren en een organisatiecultuur vormen die zegt dat deze boodschapper de enig ware boodschapper is.

Een organisatie kan ook te veel gefocust raken op de specifieke vorm van de boodschap die via de boodschapper wordt overgebracht. De manier waarop het Levende Woord via deze boodschapper wordt overgebracht, is de enige manier waarop die misschien kan worden overgebracht.

Een organisatie kan ten prooi vallen aan het dualistische spel om te zeggen dat die superieur is aan andere leringen.

Een spirituele organisatie moet aan twee vereisten voldoen:

• De organisatie moet het contact met de geascendeerde meesters in stand houden, zodat de verspreiding van het Levende Woord blijft doorgaan.
• De leden en leiders moeten zich goed bewust zijn van het ego en hoe die spirituele organisaties beïnvloedt.

Willen mensen de wereldlijke leer gebruiken om altijd verder te kijken dan de leer zelf; om de Geest van Waarheid rechtstreeks te ervaren?

Een open deur zijn of niet, dat is de tijdloze vraag.

Er is geen manier om een spirituele organisatie te vormen die automatisch gegarandeerd vrij is van het ego en zijn spelletjes. De enige manier om het ego te bestrijden is voortdurend alert te zijn en een voortdurend te streven naar de Geest van Waarheid.

Dit kan alleen als een persoonlijke, innerlijke ervaring gebeuren en hoewel de ervaring gedeeld kan worden, kan hij nooit geïnstitutionaliseerd worden.

Raak nooit gehecht aan een bepaalde uitdrukkingsvorm van de waarheid. Gebruik die als een opstapje om rechtstreeks een innerlijke ervaring van de Geest van Waarheid te krijgen.

De Geest van Waarheid is de Rivier van Leven, en het allerbelangrijkste kenmerk is dat die voortdurend stroomt.